Plamienka zimná (v japonskej kuchyni známa ako Enokitake) spolu s Uchovcom bazovým (Ucho Judášovo) patria do zimnej hubárskej sezóny. Obe huby obsahujú biologicky aktívne látky, a napr. v tradičnej čínskej medicíne sú cenené pre ich medicinálne vlastnosti. Viac o zimných hubách a ich benefitoch pre zdravie sa dočítate TU.
Príprava a varenie: 35 min
|
Postup:
1. Sušené Judášové Uši som dal prvé do teplej vody do misky nech nabobtnajú. Plamienky som očistil a umyl vo vode, väčšie klobúky nakrájal a odstránil nožičky. Judášové uši som po nabobtnaní nakrájal na rezančeky julienne široké cca 1cm.
2. V Miske som dal 3-4 PL ryžovej múky (Solamyl nebol, ale ako náhrada vyhovuje), tak 1 dcl teplej vody a rozmiešať v tom– bude sa to v tej miske dať celkom riedke, ale po uvarení to stuhne. Ostrokyslá polievka nemá úplne tekutú konzistenciu, v čínskej kuchyni sa veľa zahusťuje škrobmi.
3. Vo väčšom hrnci som nastrúhal zázvor, zalial ryžovým octom a až tretia prišla 1 menšia PL bravčovej masti (aby sa to nerestovalo sprudka a zázvor sa nespálil). Pridal som huby, rybiu omáčku, sweet chilli omáčku, 2 štipky soli, čierne korenie, a kúsok chilli papričky. Sprudka stir-fry, potom som to zalial 1 litrom slepačieho vývaru a nechal 12 minút variť.
4. Medzitým som si v druhom hrnci uvaril ázijské rezance – dajú sa použiť hocijaké, ja som dal z Ázijského týždňa v Lidli.
5. Po 12 minútach varenia na miernom plameni som vmiešal zahusťovadlo z ryžovej múky a vody a povaril 1 minútu. Potom som to dal na maximum, varechou vytvoril v polievke vír a doňho rozklepol vajco ( vajce je lepšie rozklepnúť do pohára keby náhodou bolo pokazené nech nepokazíte celú polievku – vlastná skúsenosť). Po miešaní, sa vajce vďaka vysokej teplote a prítomnosti octu v polievke zrazí. Na záver som už len pridal nakrájané jarné cibulky a petržlenovú vňať ( koriander som nemal).